Tagasi

Elektriline või tavaline – selles on küsimus

17.10.2019

Kes on truu tavalisele hambaharjale, kes aga väidab, et ei suudaks kunagi enam elektrilise hambaharja asemel tavalist hambaharja kasutada. Kahtlemata saab ka tavalise hambaharjaga hambad puhtaks, ent see eeldab väga korralikku suuhügieeni harjumust, suuremat vastutust, et pidada kinni soovituslikust miinimumajast, mille vältel oma hambaid igal hommikul ja õhtul harjata ning kindlasti ka suuremat teadlikkust, et kogemata oma hambaid mitte kahjustada. Näiteks võib liiga tugev hammaste harjamine millegi muu kui pehme hambaharjaga harjates hambakaelasid kahjustada, muutes need tundlikuks ja õrnaks. Igaühele sobib oma, ent kindlasti võiks ka elektrilisele hambaharjale võimalus anda. 

Pole kahtlustki, et elektriline hambahari suudab hambaid puhastada efektiivsemalt ja paremini kui tavaline hambahari. Tegu pole pelgalt moevidina või põnevama tehnoloogilise lahendusega. Näiteks Philips Sonicare’i elektriline hambahari teeb 1 pesemisminuti jooksul koguni 31 000 lööki ja selle käigus eemaldub kuni 7 korda rohkem hambakattu. Tavalise hambaharjaga hambaid pestes me sellise tulemuseni lihtsalt ei jõua.

Elektriline hambahari suudab niivõrd põhjalikku tööd teha eelkõige harja disaini tõttu. Elektrilise hambaharja väikese nurga all olev harja vars koos harjaste osaga pääsevad suus ligi kohtadele, mis tavalise harjaga jäävad kättesaamatuks, näiteks tagumiste hammasteni. Samas on jällegi selge, et tavalisi hambaharju on turul märkimisväärselt rohkem ja disaine, mille vahel valida, päris palju.

Elektrilise hambaharja üheks positiivseks aspektiks on see, et enamik inimesi kasutab elektrilise harjaga pestes vähem jõudu – kuna harjaste liikumissagedus on suurem, siis saavutatakse puhtuse tunne kiiremini. Mõndadel elektrilistel harjadel on süsteem, mis annab kasutajale märku, kui harjamissurve läheb liiga tugevaks. Kindlasti tasub vältida liiga tugevat survet nii hammastele kui ka igemetele, sest see võib kaasa tuua igemete taandumise ja hambakaelte paljastumise – seda nii elektrilise kui ka tavalise harjaga hambaid pestes.

Edasiarenenud tehnoloogiaga elektriliste hambaharjade puhul saab kasutada mitmesuguseid režiime, mis vastavad hästi inimese vajadustele. Näiteks on olemas erinevad programmid kohvi- või teeplekkide eemaldamiseks, põhjalikuks puhastuseks, igemete massaažiks või tundlike hammaste pesuks.

>> Loe ka meie patsiendi kirja pandud elektrilise hambaharjaga pesemise kogemusest >>